praca w domu

Życie w mieście wciąż się zmienia. Także to jak pracujemy. Coraz więcej pracodawców jest elastycznych  –  7-15 nie jest już standardem. Mamy różne możliwości. Na przykład pracę w domu. Zdalnie lub jako freelancer. Z roku na rok procent pracujących w takim trybie wzrasta. I dobrze, bo ma to liczne zalety, wielu ludziom odpowiada. Ale są także pułapki. Łatwo się np. zasiedzieć w domu. W „okołofreelancerskich” czeluściach internetu napotkamy wiele rad. Typu: aby poczuć motywację do działania trzeba się ładnie ubrać, umalować tak jak do pracy.
Ale czy to wszystko? Jak to mówią „been there, done that”, dlatego dziś o tym, jak o siebie zadbać pracując w domu: 7 kroków do polepszenia jakości życia.

1. Złap powietrze

Najlepiej rano , przed pracą, wyjdź na krótki, 15-minutowy spacer. Jest to nic w porównaniu z czasem, jaki ludzie przeznaczają na dojazdy do pracy – czasem, który Ty zaoszczędzasz. Pozwoli Ci to rozruszać i dotlenić organizm. Niezbędna rzecz dla układu krążenia oraz limfatycznego dbającego o naszą odporność. Nie zapomnij w trakcie spaceru wziąć chociaż 5 głębokich wdechów – przewietrzysz płuca, które przez całą noc pracowały na mniejszych obrotach.

2. Przewietrz dom

Niby oczywistość.  Trzeba wietrzyć, szczególnie po nocy, kiedy powietrze jest mocno zużyte. Wpuścić trochę świeżego, życiodajnego powietrza. Nawet kiedy tak bardzo nie masz na to ochoty bo na dworze zimno i „wieje złem”. Załóż ciepły sweterek i… otwórz okno:))

3. Zadbaj o oczy

Oczy to też mięśnie, które potrzebują treningu. Najgorsze, co możesz zrobić to wstać z łóżka i udać się prosto do komputera.
Większość ludzi w mieście dojeżdża do pracy. W tym czasie ich wzrok jest stymulowany: patrzy na zmianę blisko i daleko. Ty też o to zadbaj. Np. w trakcie „przedpracowego” spaceru. Dotlenisz mózg, rozruszasz nogi, przewietrzysz płuca i obudzisz oczy. Po takiej rozgrzewce organizm łatwiej przyjmie trudy długich godzin przy biurku.

4. A po pracy…

Zaplanuj aktywności na świeżym powietrzu. Jak już ustaliliśmy powietrze jest ważne. Ale też samo wyjście z domu, zmiana otoczenia. Dla psychicznego zdrowia. Może to być proste wyjście po warzywa na pobliski targ lub spacer w kierunku najbliższego jeziorka czy rzeki. Oczywiście sport, w którym się dobrze czujesz jest także świetnym pomysłem. „Po” poczujesz się jeszcze lepiej.

5. …i wyjdź do ludzi

Ważne jest żeby pozostać aktywnym towarzysko. To istotna sfera, która stymuluje nasz mózg. Nikt przecież nie chce cofnąć się  w „społecznym rozwoju” – szkoda by było stracić umiejętności wypracowane niejednokrotnie z trudem w szkolnych czasach ;).

6. Pasja!

Pracujesz w domu – minimum godzinę dziennie oszczędzasz na dojazdach. Teraz zastanów się… czy jest coś co zawsze było Twoim marzeniem? Realizacja jakiegoś hobby, kontynuacja pasji, a może coś zupełnie innego. Możesz zacząć to robić. Nawet przez tą godzinę dziennie. Cytując klasyka: „Just do it” 😉

7. I bardzo ważne

Znajdź w sobie dyscyplinę aby rozgraniczać czasu pracy i odpoczynku.  Pracując w domu bardzo łatwo doprowadzić to sytuacji kiedy wciąż mamy coś „pracowego” do zrobienia. Granica między czasem prywatnym i zawodowym się zaciera. Cierpi na tym nasza psychika – nie możemy w pełni odpocząć. Cierpią relacje z bliskimi, który nigdy nie wiedzą, kiedy jesteśmy w pracy, a kiedy już po. Ustal czas zakończenia pracy i wyłącz przysłowiowy komputer. Po prostu.

 

A Wy? Co byście dopisali do tej listy ulepszaczy freelancer’skiego życia?
Jeśli myślicie, że ten tekst komuś  się przyda – podajcie dalej! 🙂

Post Author: Monika | slowcitylife

You may also like

miasto w filmie

Za najlepszą rolę miejską! Czyli przegląd filmów z miastem w tle

Nie mówią ani słowa. Za to ich gra… potrafi doprowadzić

tapeta kwiecień tapeta na KWIECIEŃ

tapeta na KWIECIEŃ

Kwiecień – miesiąc zachwytów nad rozkwitającą przyrodą.

BUDOWNICTWO NATURALNE

Zbudujemy zdrowy dom – Budownictwo Naturalne

Początek roku i przedwiośnie powoli już wyczuwane w powietrzu są

autorka

Monika Żelichowska

ZAJRZYJ NA FB...

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

LUB INSTAGRAM :)

  • Dzie dobry wiosna dobra Wschd to czy zachd? Kada z
  • Wiosna i miasto to pikne poczenie    wiosnadobra
  • Jeden z wielu warszawskich korponaronikw Myl sobie e gdyby nie
  • Symbol Szczecina magnolia Biae s najbardziej popularne ale nie mog
  • Brzydkie pikno czyli willa autorstwa duetu Lachert i Szanajca Staruszka