taras siekierki

Siekierki. Najbardziej wysunięta na zachód część Polski. Granica polsko-niemiecka, a na niej stary, wyłączony z użytku most kolejowy. Co może powstać w takich warunkach?  Okazuje się, że jest to idealne miejsce dla stworzenia tarasu widokowego połączonego z trasą rowerową.

Skąd pomysł na punkt widokowy?
Most znajduje się na Odrze, na granicy polsko-niemieckiej. Cała przeprawa to dwa przęsła – jedna część należy do Polski, druga do Niemiec, bo granica między państwami przebiega w osi rzeki. Lokalizacja starego mostu, ze względu na otwarcia widokowe po każdej stronie, pozwala na podziwianie krajobrazu i bogactwa Rozlewiska Dolnej Odry. Przeróżne okazy flory i fauny cieszą oczy rozciągając się aż po horyzont. Wykorzystanie tych walorów pozwoliło na stworzenie nowego, ciekawego miejsca na mapie regionu. Miejsca, które przyciąga miłośników wycieczek rowerowych, ptactwa i przyrody.

taras siekierki

taras siekierki

taras siekierki

taras siekierki

taras siekierki

Rewitalizacja zabytku architektury przemysłowej i oddanie mostu w ręce turystów okazały się świetnym pomysłem. Trasa rowerowa prowadzi prosto na odnowiony most. Dziś zamiast toru kolejowego znajdziemy ścieżkę. Stara konstrukcja została odrestaurowana. Architekci postanowili jak najmniej ingerować w starą tkankę. Dlatego nowe siedziska wzdłuż mostu zostały wkomponowane w istniejącą strukturę.

Dla polepszenia funkcji punktu obserwacyjnego na zachodnim przyczółku zaprojektowano platformę widokową. Jest bardzo ciekawym obiektem, słodką architektoniczną wisienką autorstwa biura MXL4 architekci. Została nadbudowana na starej kratownicy mostu. W kontraście do starej konstrukcji, nową część wykończono głównie przy użyciu cortenu. Dzięki temu została zakreślona granica między tym co stare, a co nowe. Taras składa się z trzech poziomów, z czego jeden jest zadaszony. Warto się wspiąć na sam szczyt. Stąd nic już nie przysłoni nam widoku na panoramę okolicy.

taras siekierki

taras siekierki

taras siekierki

taras siekierki

taras siekierki

taras siekierki

Odnowiony most, a dokładniej jego polska połowa, to ostatni przystanek na trasie w kierunku granicy.  Kilka metrów dalej ścieżka się kończy. Znajdziemy tam parking rowerowy i słup graniczny. Oraz drugą część przeprawy póki co… w ruinie. Czy będzie ciąg dalszy? Trzeba się uzbroić w cierpliwość. Po stronie niemieckiej prace nad kolejnym fragmentem mostowego założenia jeszcze się nie rozpoczęły. Ale nie ma co czekać! Nawet dla tej jednej połowy warto odwiedzić Siekierki.

taras siekierki

taras siekierki

Post Author: Monika | slowcitylife

You may also like

lot balonem kapadocja

Lot balonem nad Kapadocją – opowieść o spełnionym marzeniu.

Balony. Jest w nich jakaś romantyczna nuta. Okazuje się, że

platforma widokowa w Widuchowej

pokochał ją Instagram: platforma widokowa w Widuchowej

Chęć latania, znalezienia się ponad Światem, podziwiania otaczającego krajobrazu z

mosty puszcza bukowa

Tajemnicze mosty w środku lasu

Puszcza Bukowa. Wspaniały las pełen dorodnych buków. Ulubione miejsce spacerów

Hej, Miło Cię widzieć :)

Monika Żelichowska