z życia miast archimedes

Zapraszam Was na pierwszy wpis z serii „ Z ŻYCIA MIAST ”. Przedstawiam interesujące w moim odczuciu wydarzenia, idee i znaleziska na które natknęłam się w ostatnim czasie. Wszystkie dotyczą miejskiej tematyki. W krótkiej formie. Nie marnujmy czasu:)

 

CIEKAWOSTKA

W Utrechcie powstaje nowy zespół obiektów, który zasługuje na uwagę z powodu materiałów użytych do budowy – jak najwięcej ma pochodzić z odzysku. Hof van Cartesius – bo tak się nazywa inicjatywa – skupia inżynierów, architektów i rzemieślników. W nowej przestrzeni przewiduje się różnorodne funkcje: od miejsc pracy dla freelancerów i startupów po lokale warsztatowe.
Dzielnica jest świetnym przykładem na to, jak wdrożyć w życie zasady ekonomii cyrkularnej.

Z ŻYCIA MIAST


KONCEPCJA

Projekt ideowy duńskiego biura architektonicznego Tredje Natur, odpowiada na problem zalewania zabetonowanych miast w trakcie dużych opadów deszczu. Pomysł zakłada połączenie parkingu, parku i zbiornika retencyjnego. Podziemny parking wraz z parkiem na jego powierzchni w czasie nadmiernych opadów staje się dodatkowo zbiornikiem na wodę. Przestrzeń pod płytą parkingu wypełnia się deszczówką wypychając tym samym parkingowiec na powierzchnię terenu. Wszystko dzięki mechanizmowi hydraulicznemu wykorzystującemu prawo Archimedesa.

Z ŻYCIA MIAST

 


WIEŚCI Z AMSTERDAMU

Władze miasta wdrożyły program Zero Emission City, który zakłada uwolnienie miasta od spalin do roku 2025. Warto zauważyć, że cały transport miejski ma być do tego czasu zasilany elektrycznie, co oznacza także wprowadzenie nie tylko elektrycznych autobusów ale i ciężarówek. Proces idzie bardzo sprawnie, głównie dzięki rozbudowie miejskiej sieci stacji ładowania pojazdów oraz działań zachęcających mieszkańców do wyboru transportu elektrycznego.

 

MATERIAŁ

Czy słyszeliście o betonie fotokatalitycznym? Jest to materiał reagujący na światło. W momencie wystawienia na działanie promieni słonecznych, uruchamia się fotokataliza – proces powodujący rozkład zanieczyszczeń osiadłych na powierzchni betonu zamieniający je w nieszkodliwe. Do oczyszczenia samego materiału ze skatalizowanych związków chemicznych wystarczy ulewa. Beton zastosowany na powierzchni budynków czy elementów miejskiej infrastruktury nie tylko filtruje powietrze, ale i ulega samooczyszczeniu.

 

NOWOŚĆ

Na rynku wydawniczym pojawiła się niedawno ciekawa pozycja – „Miasto na plus. Eseje o polskich przestrzeniach miejskich”. Jest to zbiór 11 tekstów poruszających temat polskiego miasta. Książka zasługuje na uwagę ze względu na polskich autorów i podjęcie tematu naszych przestrzeni miejskich.

Z ŻYCIA MIAST

 

Co sądzicie o takiej formie nowego cyklu? 🙂

 


źródła ilustracji:
_ hofvancartesius.nl/
_ tredjenatur.dk
_ sklep.beczmiana.pl

Post Author: Monika | slowcitylife

You may also like

mjosa tower

Z życia miast #4 – drewniany wieżowiec, miejska farma i berlińskie drzewa

Oto kolejne newsy z życia miast:) Zapraszam Was na przegląd tego

z życia miast, miejskie newsy

Z życia miast #3

Czas na newsy z życia miast!  Krótko o ciekawych nowinkach

z życia miast

Z życia miast #2

Co nowego, ciekawego piszczy w miastach? Dziś kolejny zbiór wydarzeń,

Hej, Miło Cię widzieć :)

Monika Żelichowska